Co pro mě znamená dynamická jóga?

Sama jsem na začátku svého lektorování o názvu hodně přemýšlela. Mám ráda dynamiku, smysluplný pohyb, prožitek z pohybu. Už dávno jsou pryč časy, kdy jsem jakoukoliv pohybovou aktivitu dělala za účelem tréninku. Teď cvičím tak, abych si pohyb opravdu užívala, aby mi bylo dobře v jeho průběhu i po něm. A tak vznikla “moje” dynamická jóga :-) On ten název vlastně není až tak důležitý, každý lektor totiž dává do svých lekcí všechno, co se na své cestě s jógou naučil a to se někdy dá pár slovy definovat těžko :-) Ale měla bych zůstat u tématu, já si zvolila název dynamická jóga a měla jsem k tomu své důvody :-)

Dynamika znamená pohyb a dynamická jóga pro mě představuje uvědomělý pohyb. V uvědomělém pohybu jsme sami se sebou v přítomném okamžiku. Skrz uvědomělý pohyb se totiž učíme vnímat své tělo v prostoru a pracujeme sami se sebou nejen na fyzické, ale i mentální úrovni. Moje začátky s jógou byly čistě o fyzickém cvičení a vím, že v našem západním světě, jsou to naprosto běžné jógové začátky. Když se cvičením jógy začínáte, je nutné, aby jste stále přemýšleli o každém pohybu. Všechno je nové a vy se snažíte tyto nové pohyby naučit. Do cvičení se promítají naše zaběhlé pohybové stereotypy, které probíhají nevědomě. Tyto stereotypy chceme často cvičením pozměnit - naučit se mít ramena dolů od uší, neprohýbat se v zádech a podobně… Změna zaběhlých stereotypů probíhá na principu motorického učení. Na počátku vytrvale myslíte na správné provedení pohybu. Pokud ale cvičení opakujete, najednou zjistíte, že už tolik vědomé kontroly nepotřebujete a přesto cvičíte správně. Moje neustálé pokyny - ramena od uší, hlava v prodloužení páteře, široká ramena a další, vám k tomu mají dopomoci. Jinými slovy se snažím, aby se vám správné pohybové stereotypy dostaly pod kůži co nejdříve, pak totiž přichází fáze objevování dalších krás jógové praxe :-) Už nejde jenom o to, že víte, že si cvičením zlepšíte držení těla, zbavíte se bolestí zad, hlavy a jiných neduhů. Najednou zjistíte, že můžete dát více pozornosti svému dechu a začnete objevovat krásu jógových pozic. Dech je důležitou součástí každého jógového cvičení. Někdy ale může nějaký čas trvat než si uvědomíme jeho sílu. Čím dříve, tím lépe :-) Dech je to, co dělá jógu jógou.

Možná si teď říkáte: “ale já některé asány nikdy nezacvičím správně”… Pak je potřeba si uvědomit, že nejde o dokonalost! Jde o to, cvičit tak, jak nejlépe dokážete, tak, jak vám vaše tělo v danou chvíli dovolí. Nepřepínat se a nesnažit se za každou cenu dostat do pozice jako jogín na vedlejší podložce, to je pochopení jógy!

Je pro vás těžké zklidnit myšlenky, pokud se zrovna nezabýváte nějakou činností? Zklidnit myšlenky v nečinnosti je paradoxně nejtěžší forma meditace. Postupné hlubší poznání jednotlivých asán a dynamický pohyb ve smyslu plynulého přechodu mezi asánami vám může přinést podobné benefity jako meditace - jóga je totiž meditací v pohybu. Dynamická jóga ale není jen o pohybu z jedné pozice do další, je také o zastavení v pozici, kdy úsilí, které nás do ní přivedlo, střídá uvolnění a uvědomění si pozice samotné. A i zde je dynamika - lymfatického a krevního oběhu, vašeho dechu…

Moc mě těší, když vidím, jaké posuny na všech úrovních při cvičení děláte. Mojí největší radostí při lekcích jógy je vidět postupnou proměnu vašich asán i vás samotných :-) Přemýšleli jste někdy, co se u vás za dobu, po kterou cvičíte jógu, změnilo? Vidíte proměnu na svém těle, na duši? Budu ráda, když mi o tom napíšete :-)

Namasté!

Lenka

Cvičení jógy Nové Město na Moravě Jóga Nové Město na Moravě Jóga s Lenkou Jóga BlueGym Brno Cvičím jógu v Novém Městě na Moravě