Bolest krční páteře

Proč mě bolí krční páteř?

- mám špatné držení těla

- dělal/a jsem (dělám) těžkou manuální práci

- mám sedavé zaměstnání, které nekompenzuji pohybem

- mám nevhodně umístěný monitor počítače

- prochladnul/a jsem

- měl/a jsem dlouho hlavu v nevhodné poloze (spánek)

Jak si mohu pomoci od bolesti krční páteře?

Napřímení šíje v sedě

Posaďte se na okraj židle. Nohy opřete o paty a přizvědněte chodidla z podložky (v hlezenním kloubu - kotníku je 90 stupňů). Opřete kořeny rukou (zápěstí) o horní část stehen. Odtláčejte se od pat a a rukou. Představujte si, že máte široká ramen a lopatky stahujete dolů, ramena se nesmí při odtlačení zvedat. Vytahujte se za vrcholem hlavy. Setrvejte v pozici 5 nádechů a výdechů, povolte.

Napřímení šíje v sedě
Protažení přední strany krku

Sedněte si tak, abyste měli napřímenou páteř (rovná záda). Pravou dlaň si položte na levý klíček, levou dlaň přes pravou. Hlavu mírně otočte vpravo a zakloňte. Dlaněmi fixujte klíč. Vydržte 5 nádechů a výdechů. Pomalu vracejte zpět a hlavu a až poté uvolněte dlaně. Opakujte na druhou stranu.

Protažení přední strany krkuu
Protažení trapézového svalu

Sedněte si tak, abyste měli napřímenou páteř. Položte pravou dlaň na hlavu a jemně veďte do úklonu vpravo. Levou paži zlehka protáhněte směrem k zemi. Setrvejte v pozici 5 nádechů a výdechů. Opakujte na druhou stranu.

Protažení trapézového svalu
Protažení zdvihače lopatky

Sedněte si tak, abyste měli napřímenou páteř. Hlavu otočte lehce (asi 45 stupňů) vpravo. Položte pravou dlaň na zadní část hlavy a jemně veďte předklonu. Levou paži zlehka protáhněte směrem k zemi. Setrvejte v pozici 5 nádechů a výdechů. Opakujte na druhou stranu.

Protažení zdvihače lopatky
Protažení krátkých vzpřimovačů šíje

Sedněte si tak, abyste měli napřímenou páteř. Dlaně položte za hlavu a s výdechem jemně veďte hlavu do předkyvu, bradu přitahujte ke krku. Měli byste cítit protažení šíjových svalů až k hlavě. Setrvejte v pozici 5 nádechů a výdechů. S nádechem pomalu vracejte hlavu zpátky.

Protažení krátkých vzpřimovačů šíje